Asociatia Brokerilor a pus bazele unei viitoare colaborari intre brokerii romani si cei londonezi

In perioada 22-25 noiembrie 2011, Asociatia Brokerilor a organizat o vizita de specializare prin observare la Londra, in cadrul Proiectului “Imbunatatirea aptitudinilor antreprenoriale pentru angajatii din domeniul valorilor mobiliare”, ID: 63008, cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007- 2013" - "Investeste in oameni!".

Romanian Brokers-8080.jpg

Delegatia a fost formata din 36 de reprezentanti ai SSIF-urilor din Romania si a fost condusa de presedintele Asociatiei, domnul Dan Paul. Momentul principal al vizitei l-a constituit intalnirea la London Stock Exchange, in cadrul careia delegatia romana a beneficiat de prezentarea bursei londoneze si a principalelor sale platforme de tranzactionare, a pietei ETFs, a produselor structurate tranzactionate, precum si a conditiilor si beneficiilor calitatii de membru al bursei.

Programul vizitei a mai inclus intalniri la cateva case de brokeraj si banci de investitii: Seymour Pierce Limited, Shore Capital, Peel Hunt, Brewin Dolphin, Citi Group, Cenkos unde reprezentantii delegatiei au furnizat informatii despre piata de capital din Romania si au fost discutate posibilitatile de colaborare, tinand cont de experienta si activitatea acestor companii.

Dincolo de oportunitatile de specializare oferite brokerilor din Romania, prin intrarea in contact atat cu piata serviciilor de investitii din Londra, cat si cu piata internationala, avand in vedere nivelul ridicat de globalizare al companiilor vizitate, deplasarea a reprezentat si o buna ocazie de promovare a caselor de brokeraj, precum si a intregii piete de capital din Romania, putin cunoscuta de catre piata londoneza.

2011-11-30