De la crearea sa FATF a depus eforturi pentru adoptarea și punerea în aplicare a măsurilor menite să contracareze folosirea sistemului financiar de către infractori. FATF a stabilit o serie de recomandări în 1990, revizuite atât în 1996, cât și în 2003 menite să asigure și să stabilească cadrul de baza pentru acțiunile de combatere a spălării banilor.

Financial Action Task Force FATF are ca principale atribuții următoarele:

• monitorizează progresele înregistrate de membri săi în punerea în aplicare a măsurilor necesare prevenirii spălării banilor și a tehnicilor de finanțare a terorismului și de asemenea, a măsurilor de contracarare a acestor activități;

• promovează adoptarea și punerea în aplicare a măsurilor adecvate la nivel global;

• colaborează cu alte organisme internaționale implicate în combaterea spălării banilor și a finanțării terorismului.